Fizjoterapia często kojarzona jest z procedurami manualnymi a szczególnie masażem przez co wydaje się tracić swoją najważniejszą składową, którą jest kinezyterapia. Leczenie ruchem jest mocno rozbudowanym i bardzo istotnym elementem w procesie przywracania sprawności pacjenta. Składa się  z trzech działów: badania dla potrzeb kinezyterapii, metod kinezyterapii o działaniu miejscowym i metod o oddziaływaniu ogólnousprawniającym, które razem stanowią kompletne narzędzie lecznicze o potwierdzonej badaniami  skuteczności.

Ruch ma kluczowe znaczenie dla przetrwania wszystkich wolno żyjących organizmów. Powiązany z nim wątek zdrowotny towarzyszy człowiekowi od wielu wieków. Wzmianki o korzystnym oddziaływaniu ćwiczeń na organizm człowieka obecne są we wszystkich liczących się nurtach historii medycyny i kultury fizycznej. Często słyszymy o czterech potrzebnych dla przetrwania człowieka elementach, są nimi: pożywienie, woda, powietrze i schronienie. Zastanówmy się, czy nie należałoby umieścić wśród nich ruchu.

Kiedy człowiek zdaje sobie sprawę z ogromu korzyści jakie daje nam możliwość wykonywania ruchu? Niestety, najczęściej wtedy gdy z różnych przyczyn traci zdolność do poruszania. Choroba a obecnie coraz częściej warunki naszego życia odbierają nam możliwość w pełni swobodnego operowania swoim ciałem w przestrzeni. Osoba, która została „uwięziona” z powodu braku możliwości wykonywania ruchu zaczyna szukać sposobu w jaki może go odzyskać. Poszukiwania najczęściej prowadzą do sprawdzonej wielowiekową praktyką metody, którą jest kinezyterapia. Z racji swojego wykształcenia wiedzę o wykorzystaniu ruchu jako środka leczniczego posiadają fizjoterapeuci. To oni  przez kinezy profilaktykę powinni oddziaływać w sytuacjach zagrożenia przy braku choroby  a w stanie choroby mogą leczyć ruchem poprzez kinezyterapię.

Fizikor to nazwa za którą ukryte są dwa główne zadania związane z poprawą dobrostanu pacjenta. Kształtowanie zdolności fizycznej i korygowanie zaburzeń w pracy układu ruchu. Zadania te mogą być realizowane dzięki narzędziom jakimi dysponuje kinezyterapia. Dlatego w mojej pracy dominującą rolę odgrywają ćwiczenia. Zarówno jako element profilaktyki jak i leczenia schorzeń narządu ruchu.