Społeczeństwo  identyfikuje kulturę fizyczną z szeroką gamą aktywności ruchowych głównie związanych ze sportem przedstawianym w mediach. Zawęża to tym samym pole eksploracji  działalności człowieka związanej z kondycją i ogranicza możliwości budowania poprawnej świadomości o kulturze fizycznej.

Środowisko materialne kształtowane przez ludzi zgodnie z możliwościami i w oparciu o pewne wartości  istniejące w obrębie  jego świata, jest podstawą wszelkiej kultury. W dziedzinie cielesnej aktywności człowiek stworzył system wartości i działań, które umieścił w otaczającym go świecie, czyniąc zależnymi od potrzeb społecznych. Ustanowił tym samym kulturę fizyczną pojmowaną jako praca fizyczna, sprawności związane z ekspresją ciała oraz zachowania mające na celu doskonalenie i poprawę zdrowia.

Narzędzia stosowane w procesie realizacji zadań związanych z kulturą fizyczną za sprawą chirurgów ortopedów trafiły do procesu przywracania i kompensowania uszkodzeń układu ruchu. W ten sposób działania rehabilitacyjne wzbogacono o ćwiczenia ruchowe dając początek rehabilitacji ruchowej. Rehabilitacja ruchowa nazywana  wcześniej gimnastyką leczniczą wyłoniła się zatem jako nowa dziedzina z obszaru medycyny i kultury fizycznej. Celem jej działań  stało się przywracanie chorym funkcji ruchowych tak, aby mogli czynnie i bez większych ograniczeń uczestniczyć w ogóle zdarzeń dnia codziennego. Do realizacji tego celu stosuje się szeroki wachlarz metod ruchowych (kinezyterapeutycznych), dobranych precyzyjnie do potrzeb danego pacjenta.

Obecnie rehabilitacja ruchowa włączona jest w zakres fizjoterapii, która obejmuje szerszy zakres środków terapeutycznych. Większość z nich odbiega od pierwotnie przyjętej koncepcji usprawniania związanej z aktywnym, ruchowym  i samodzielnym udziałem pacjenta w procesie powrotu do zdrowia. Termin rehabilitacja ruchowa wskazujący na ścisły związek usprawniania z metodami ruchowymi staje się coraz rzadziej używany, przez co pacjenci przestają kojarzyć terapeutów ze specjalistami związanymi z obszarem kultury fizycznej.

 

Bibliografia

Kultura fizyczna, sport. pod red. Krawczyk Z., Instytut Kultury, Warszawa 1997 r.

Propedeutyka i historia fizjoterapii. pod red. Kasperczak T., Mucha D., AWF Kraków, 2022.

Fotografia

Nobel Prize for Physical Therapy ? Rise, Fall, and Revival of Medico-Mechanical Institutes. Nils Hansson, Anders Ottosson, Physical Therapy, Volume 95, Issue 8, 1 August 2015, Pages 1184–1194